Perliczka z jabłkami według Karola Okrasy.

A oto wspomniana dalsza część opowiadania. Pan Karol jak to sam ujął przygotował przepis na kaczkę z jabłkami z wykorzystaniem mięsa perliczki. Tylko proszę się mnie nie czepiać. Ja biologiem nie jestem, więc gdy ktoś mi mówi, że to coś po niżej to kaczka to ja mu wierzę.

Dla ścisłości perliczka to kurak pochodzący z Afryki, niegdyś powszechnie hodowany na terenie Egiptu. Trochę podobny do indyka, ale nieco mniejszy. Mięso jest tak samo wykwintne jak bażanta.

Perliczka.Perliczka

Perliczka z jabłkami i tymiankiem.

To równie prosty przepis, ale tym razem z wykorzystaniem kieszeni z folii aluminiowej. Wkładamy do niej mięso z perliczki wraz z kośćmi. Następnie kładziemy na to tymianek, czosnek, sól, pieprz, skórka obrana z dwóch jabłek, 3 cytryny kiszone oraz masełko.

Zamykamy kieszonkę i układamy ją albo przy ognisku albo na grillu. Smażymy około 30 minut przekładając na boki aż się usmaży. Po wszystkim układamy na talerzu wraz z placuszkami prostej roboty.

Wystarczy zrobić ciasto z mąki, wody i proszku do pieczenia a następnie rozwałkować na dwa krążki. Nakładamy następnie na ciasto konfiturę przygotowaną z jabłek i żurawiny z dodatkiem źdźbła trawy żubrowej dla polepszenia aromatu.

Nigdy w życiu czegoś podobnego nie jadłem, ale chyba chciałbym spróbować. Skąd tylko wytrzasnę mięso perliczki w Łodzi to ja nie wiem?. Na rynku nikt tego nie ma, nawet te starsze panie ze wsi. Kto tu słyszał o perliczkach, no kto?.

Jabłuszko na drzewie.

DSCF1021_jabłoń

Ciekawie się przyrządzą cytrynę kiszoną, która kiszona jest chyba tylko z nazwy, bo nacina się ją na ćwiarteczki i zasypuje dużą ilością soli kamiennej. Taką cytrynę przed dodaniem do perliczki należy opłukać w zimnej wodzie, aby pozbyć się nadmiaru soli.

Mam nadzieję, że moja kochana Karolcia zrobi mi coś takiego kiedyś na obiad, ale jeśli nie znajdzie perliczki to zadowolę się zwykłą kaczką – taką samą jak przyrządzała moja babcia.

Smacznego.

FacebookTwitterGoogle+Share

Leave a Reply

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *